مرور روزنامه‌های یکشنبه ۲۱ دی ماه


خطر اصلی برای حکومت ایران کدام موضوع یا گروه یا کشور است؟ /ائتلاف انتخاباتی با ترکیب ظریف – لاریجانی؟ /درباره رأی برخی همسایگان ایران به سود آمریکا

رکوردزنی ایرانیان در بازار املاک ترکیه، آیا آینده‌ای برای توافق هسته‌ای ایران وجود دارد؟، روزشماری جبهه پایداری برای خروج ایران از پروتکل الحاقی! قطع دست‌های مداخله‌گر در بورس، بایدن در معرض «راستی آزمایی» شرکای ایران، حاشیه‌سازی از نقل قول غسال آیت‌ا… مصباح، تکلیف مصوبات استانی نمایندگان مجلس چیست؟، کرونا مسافر قاچاقی اتوبوس‌ها، پیر شدن ۵ میلیون جوان در تنهایی و تورم به ۲۲ درصد می‌رسد؟ از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.


درخشش آنتونی کوئین در قامت «زوربای یونانی»

ساخته مهم مایکل کاکویانیس برگرفته از رمانی به همین نام نوشته نیکوس کازانتزاکیس یکی از درخشان‌ترین آثار سینمای یونان است که ارزش‌های فرنگی این کشور را در یک بستر یک درام پرکشش به تصویر می‌کشد.

فوتونیوز


کنعانی مقدم: در برخی واکسن های کرونا، در بدن GPS کار می‌گذارند تا کنترل ما را در دست خودشان بگیرند/میرسلیم: هدف FATF براندازی جمهوری اسلامی است

میرسلیم: هدف ویژه آن‌ها، براندازی جمهوری اسلامی است و با پذیرفتن FATFاین محقق میشود بعضیها هم که اصلاً اعتقادی به این چیزها ندارند، می‌گویند که بیایید تن در بدهید، مردم در فشارند این‌ها اصلاً اعتقادی به نظام ندارند ما که نمیتوانیم پایه های نظام را سست بکنیم، به جهت اینکه عده ای خیلی اعتقادی ندارند و دایه دلسوزتر از مادر می شوند.

پیمانه اقتصادی


ریزش قیمت دلار و یورو در اولین روز هفته/ حال و روز بورس تعریفی ندارد/ احتمال همکاری خودروسازان ایرانی با چینی ها/ همتی: استقلال بانک مرکزی ضروری است

این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد صفر درصدی حجم پول در آذر ماه، جلسه حقوقی‌های بورسی با معاون اول رئیس‌جمهور، سهام عدالت ارزان‌تر شد! ارزش دارایکم چقدر شد؟ کاهش ارزش پالایشی یکم، ثبت اولین رشد هفتگی وال‌استریت در ۲۰۲۱، هزینه تهرانی‌ها برای خرید خانه ۸۳ درصد بیشتر شد و کاهش قیمت سکه در بازار تهران را در بر دارد.

آخرین ساعات مهلت نام نویسی برای رقابت در مجمع دهم اسفند فدراسیون فوتبال


پنج‌ضلعی کاندیدا‌های ریاست فوتبال ۵۰ روز مانده به انتخابات؛ یک مویز و ۶۴ قلندر!

‌می‌گفتند پذیرش مسئولیت ویرانه فوتبال با صد‌ها میلیارد تومان بدهی در این دوره از انتخابات فدراسیون فوتبال دل شیر می‌خواهد، ولی رقابت چه در پست ریاست و چه در صندلی‌های هیأت رییسه بسیار فشرده است و پیش بینی برنده کار آسانی نخواهد بود.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز مطرح کرد:


صدای نهاد وکالت به گوش رییس قوه قضاییه نمی رسد / بخش عمده تخلفات وکلای دادگستری تخلف در قرارداد وکالت و رفتار خلاف شان بوده است

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در رابطه با مدیریت هوشمندانه چالش‌ها توسط کانون وکلای دادگستری مرکز بیان کرد: ما با سه چالش بزرگ در هر سه قوه حاکم بر کشور مواجه هستیم؛ در قوه مقننه سه طرح تسهیل صدور مجوز کسب و کار، طرح الحاق یک ماده به قانون وکالت در مقابل ما قرار گرفته است همچنین در قوه قضاییه با نظارت بر رفتار وکلا مواجه شدیم و در قوه مجریه نیز با نحوه تملک و بهره‌برداری از آپارتمان‌ها مواجه هستیم.

تابناک اقتصادی بررسی می‌کند


دل خوشی لایحه بودجه به سراب دلار‌های نفتی/ بی توجهی دولت به فرار مالیاتی ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی/ توسعه پایه‌های مالیاتی شاید در ۱۴۰۱

در شرایطی که رئیس جمهور گفته است: «می‌خواهید این نفت را کنار بگذارید و جای آن مالیات به مردم اضافه کنید این فشار به مردم وارد می‌کند»، بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند پایه گذاری درآمد‌های عمده بودجه بر روی نفت خطرناک است و باید از طریق افزایش پایه‌های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی، منابع درآمدی را پوشش داد.


شروع «آلوده» تهران با وضعیت «زرد»؛ آیا موج سفر‌ها را شاهد خواهیم بود؟!

پیش بینی هواشناسی برای هفته جاری در تهران، حکایت از تداوم رکود هوا و در پیش نبودن هرگونه ناپایداری جوی دارد؛ پیش بینی که دورنمای تهران را برای هفته جاری، افزایش آلودگی هوا در طول هفته و اوج گرفتن آن در روز‌های آتی ترسیم می‌کند؛ با این یادآوری که حالا یک مانع بزرگ برای تصمیمات اضطراری رفع شده و تهران برای اولین بار در ایام کرونا، «زرد» شده است!

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا


آبی به رنگ‌های کرونا اضافه شد؛ ۷ شهر قرمز و ۱۹۲ شهر آبی کرونا / اعلام اولویت های اول تا چهارم دریافت واکسن/ تهران و البرز در وضعیت زرد

کلیات سند ملی واکسیناسیون کرونا نیز در جلسه امروز تصویب شد. تهیه این سند بر اساس شواهد علمی و اولویت‌بندی‌های انجام شده در سطح دنیا انجام شده که بر اساس بار بیماری، میزان شیوع بیماری‌های پر خطر و زمینه‌ای به تفکیک هر استان و شهرستان مشخص شده و اولویت بندی انجام شده برای تزریق واکسیناسیون کرونا در چهار فاز است.


آخرین آمار کرونا در ایران تا بیستم دی/  ۷ شهر قرمز، ۳۰ شهر نارنجی، ۲۱۹ شهر زرد و ۱۹۲ شهر آبی هستند

از میان موارد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در نقاط مختلف کشورمان در ۲۴ ساعت اخیر، آزمایش ۵۹۲۴ تن دیگر مثبت شد تا به شمار مبتلایان «کووید-۱۹» اضافه شود؛ مبتلایانی که بسیاری شان بهبود یافته و مرخص شده‌اند، ولی هنوز برخی شان بستری هستند و حال ۴۶۸۶ تن از ایشان وخیم است.

بسته ویدیویی «تابناک»


روایت یک حضور اتفاقی در انقلاب ۱۳۵۷ / تست ال‌اس‌دی روی سربازان آمریکا / خاکسپاری امیلیانو زاپاتا قهرمان مکزیک / 
نیروی فراطبیعی یک مادر / پنج راه متفاوت برای کاهش استرس

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیوهایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و… است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.

آخرین تحولات خاورمیانه


 شروط امارات برای ازسرگیری کامل روابط دیپلماتیک با قطر/تحریم رئیس سازمان حشد شعبی عراق از سوی آمریکا/ استقبال عراق از آشتی در شورای همکاری خلیج فارس/ حمله به کاروان لجستیک آمریکا در بغداد و السماوه

تحریم رئیس سازمان حشد شعبی عراق از سوی آمریکا، استقبال عراق از آشتی در شورای همکاری خلیج فارس، حمله به کاروان لجستیک آمریکا در بغداد و السماوه و دیدار و گفت‌وگوی اردوغان و سعد الحریری در استانبول، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به  شروط امارات برای از سرگیری کامل روابط دیپلماتیک با قطر نیز اشاره کرد.

پس از رای وحدت رویه دیوان عالی کشور مشخص شد


چند نکته قابل تامل درباره نحوه اعتراض دولتی‌ها به آرای کمیسیون ماده ۱۰۰

مطابق قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری، این دیوان مرجع رسیدگی به شکایات علیه دولتی هاست. این موضوع ریشه در تاریخ دارد؛ چه در ایران و چه در سایر کشورها، نهادی باید باشد که به منافع عمومی آشنا بوده و در مواردی که دولت و نهادهای عمومی ظلمی به کسی می کنند با در نظر گرفتن انصاف و عدالت و حمایت در برابر دولت، رفع اختلاف کند.

مرور روزنامه‌های شنبه بیستم دی ماه


تحلیل عباس عبدی از وقایع آمریکا: حیرت‌انگیز! ‏/دلار یک تومان و نرخ بهره هم صفر/چشم انداز آمریکا‌ پس از اشغال کنگره

ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع، پایان ترامپ و ترامپیسم، هاشمی؛ مخالف دوقطبی‌سازی افراطی، گزینه‌های ‏باقی‌مانده واکسن برای ایران، رونمایی از شهر موشکی دریایی سپاه در سواحل خلیج‌فارس، رشد معکوس رفاه ایرانیان در یک ‏دهه! پایان مدیریت غیرفوتبالی‌ها بر فوتبال و اقتصاد در انتظار ناجی؟ از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و ‏تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است. ‏

فوتو نیوز


کاظم صدیقی: آیت الله مصباح هنگام غسل چشمش را باز کرد، یک نگاه مهربانانه کرد و چشمانش را بست/تکذیب ادعای ابتلای رئیس‌جمهوری به کرونا/امام جمعه کرج: هیچ مسئولی درباره خرید واکسن از آمریکا، انگلیس و فرانسه حرفی نزند

حجت الاسلام کاظم صدیقی، امام جمعه موقت تهران در برنامه ای در شبکه قرآن گفت: آیت الله مصباح هنگام غسل چشمش را باز کرد، یک نگاه مهربانانه کرد و چشمانش را بست.

دو هزار و سیصد و چهلمین بسته ویژه خبری «تابناک»


روایت ضرغامی از شاخصه دولت جوان انقلابی / اصلاح‌طلبان قید عارف را زدند؟ / یک مسئولیت اساسی احمدی نژاد تخریب آیت الله هاشمی بود!

رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند:ابتلای رئیس جمهور به کرونا تکذیب شد / تحلیلگر آمریکایی که رهبر انقلاب از او نام بردند کیست؟ / ترامپ اعلام کرد به مراسم تحلیف بایدن نمی ‌رود و… رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.

واکنش رهبر انقلاب به وضعیت این روزهای آمریکا


همان اتفاقات سال ۸۸ ایران این روز‌ها در آمریکا رخ داده است/ انتخابات و دموکراسی آمریکا در دنیا مسخره شده، اما هنوز قبله برخی آمریکاست/ همه تحریم‌ها را فورا باید بردارند/ ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است/ قبل از بازگشت آمریکا به برجام، باید تحریم‌ها را بردارند

رهبر انقلاب: ما در منطقه بر خلاف حرف آن یاوه‌گوی آمریکایی عامل بی‌ثباتی نیستیم، ما مقابل بی‌ثبات‌سازی آمریکا ایستاده‌ایم. در سال ۸۸ آمریکا می‌خواست ایران را بی‌ثبات سازد، همان اتفاقی که برای آنان در سال ۹۹ برای خودشان رخ داد و خدای متعال همان وضعیتی را که برای ایران می‌خواستند تا جنگ داخلی راه بیندازند، برای خودشان پیش آورد…


پرده رسوایی دموکراسی پوشالی آمریکا بر زمین افتاد

هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره آمریکا و بالا رفتن از دیوار‌های کنگره، آن هم در روزی که قرار بود نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور بررسی شود، نشان داد که دموکراسی ادعایی غرب، دروغی بیش نیست و هیچ منطقی در پذیرش نتیجه‌ای مخالف نظرشان را ندارند.

كارشناس بازار سرمايه در گفت‌وگو با «بورس تابناك» مطرح كرد


تصمیماتی که با ترس سهامداران بورس همراه شد/ ضرورت افزایش نظارت بر صنایع پایین دستی فولاد

کارشناس بازار سرمایه گفت: آقای وزیر صنعت بهتر است به جای قیمت‌گذاری دستوری در صنعت فولاد، صنایع بعد از ورق‌های فولادی مثل صنعت پروفیل را به بورس وارد کنند و نظارت بر آن‌ها را افزایش دهند تا محصول نهایی با قیمت پایین تری به دست مصرف کننده نهایی برسد.

بسته ویدیویی «تابناک»


مستند تکان دهنده «میدان» / گروگان‌های طالبان که درباره‌شان نشنیده‌اید / خاطراتی از یک زندان مخفی سیا / چرا آمریکا در یمن مرتکب جنایات جنگی شد؟

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیوهایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و… است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.


آخرین آمار کرونا در ایران تا نوزدهم دی/ ‍ جان باختن ۸۵ بیمار دیگر کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته

از میان موارد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در نقاط مختلف کشورمان در ۲۴ ساعت اخیر، آزمایش ۶۲۵۱ تن دیگر مثبت شد تا به شمار مبتلایان «کووید-۱۹» اضافه شود؛ مبتلایانی که بسیاری شان بهبود یافته و مرخص شده‌اند، ولی هنوز برخی شان بستری هستند و حال ۴۷۲۹ تن از ایشان وخیم است.

پیمانه اقتصادی


پیش بینی عبدالناصر همتی از ثبات قیمت‌ها و کاهش تورم/ عقبگرد دلار در معاملات پایان هفته / وزیر صمت: سود ۶۰ هزار میلیارد تومانی تولید کنندگان فولاد کجا رفته؟

این پیمانه تیتر‌هایی همچون هدف حذف ارز۴۲۰۰ تومانی صیانت از حقوق مردم است، کاهش نرخ سکه در آخرین روز هفته، ارزش بازار رمز ارز‌ها رقم تاریخی یک تریلیون دلار را ثبت کرد، نماد‌های پربیننده بورس کدامند؟ دلیل افزایش قیمت تخم مرغ چیست؟ و افزایش شاخص قیمت مواد غذایی به بیشترین میزان سه سال گذشته را در بر دارد.

آخرین تحولات خاورمیانه


صدور حکم بازداشت ترامپ از سوی دادگاه عراقی/سیگنال مثبت امارات برای بهبود روابط با ترکیه/توضیحات سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر هیأت کره ای به ایران/ بازگشایی گذرگاه مرزی قطر و عربستان

سیگنال مثبت امارات برای بهبود روابط با ترکیه، توضیحات سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر هیأت کره‌ای به ایران، بازگشایی گذرگاه مرزی قطر و عربستان و تاکید بغداد و واشنگتن بر اهمیت کاهش تنش در منطقه، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به صدور حکم بازداشت ترامپ از سوی دادگاه عراقی نیز اشاره کرد.


نحوه کمک سند تحول قضایی به صدور آرای متقن و رفع ضعف‌ها در نظریات کارشناسی

ضعــف در زیرســاخت‌های مکمــل بــرای صــدور آرا و تصمیمــات متقــن، یکی از عواملی است که سبب ضعف در اتقان آرا و تصمیمات قضایی می‌شود. راه حل‌های اصلی این مشکل در سند تحول اســتفاده از فناوری هــای هوشــمند در فراینــد صــدور آرا و تصمیمـات قضایی، ایجـاد شـفافیت در فراینـد صـدور آرا و تصمیمـات قضایی است.

دو هزار و سیصد و سی و نهمین بسته ویژه خبری «تابناک»


کنایه عبدالله گنجی به زیباکلام درخصوص حوادث آمریکا / چالش علی مطهری و مهدی نصیری بر سر حجاب اجباری / فائزه هاشمی: روحانی عملکرد قابل دفاعی ندارد

رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: عراقچی شرط ایران برای توقف غنی‌سازی ۲۰ درصد را اعلام کرد / واکنش معنادار شمخانی به اتفاقات شب گذشته در آمریکا / و… رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.

فوتو نیوز


روحانی: حادثه هواپیمای اوکراینی ناشی از بی‌تدبیری یک جمع بود/فرمانده سپاه: حاج قاسم ده‌ها بار قبل از شهادت انتقامش را از دشمن گرفته بود

رییس جمهور با اشاره به سالروز حادثه هواپیمای اوکراینی گفت: این یک حادثه بسیار تلخ، دردناک و باورنکردنی بود که از اشتباه یک فرد نشأت گرفت که آن هم از بی‌تدبیری یک جمع ناشی شده بود.


اهمیت تشکیل مراجع قضایی تخصصی برای رسیدگی به جرایم مربوط به آلودگی هوا

در ایران نهاد‌های حکومتی متعدد در هر سه قوه در زمینه حفاظت از محیط ‌زیست نقش دارند؛ اما نقش قوه قضاییه خیلی پررنگ است، به طوری که بدون همراهی این قوه، فعالیت‌های سایر نهاد‌های حکومتی، ثمربخش نخواهد بود. هرچند قوانین و مقررات متعدد در این زمینه وجود دارد، بقا و تشدید معضل آلودگی هوا می‌تواند شاهد این موضوع باشد که مراجع قضایی ایران در موضوع آلودگی هوا، موفق نبوده‌اند.

تابناک اقتصادی بررسی می‌کند


پیش بینی نرخ تورم در هفته‌های پایانی سال/ توصیه‌های مهم به سیاستگذار برای مهار تورم

این روز‌ها قیمت‌ها رو به افزایش است و نرخ تورم اعلامی مرکز آمار ایران در آذرماه سال جاری نیز با افزایش در مقایسه با ماه قبل به ۳۰.۵ درصد رسید. این رشد نرخ تورم در حالی است که در خرداد ماه سال جاری هدف گذاری بانک مرکزی برای نرخ تورم ۲۲ درصد را شاهد بودیم. اما حالا پیش بینی مرکز پژوهش‌های مجلس بیانگر آن است که نرخ تورم در سال جاری باز هم رشد خواهد کرد.

توضیحات دادستان نظامی تهران درباره گزارش نهایی پرونده هواپیمای اوکراینی


سامانه پدافندی مجاز به شلیک نبود/ خطای انسانی مشهود و روشن است/ حمله سایبری و هک سامانه پدافندی رد شد/ به زودی پرونده به دادگاه نظامی تهران ارسال می‌شود

مطابق دستورالعمل ها، سامانه پدافندی به دلیل آنکه از نظر دستور آتش، در شرایط آتش محدود قرار داشت، به هیچ وجه بدون دستور شبکه پدافندی و پست فرماندهی مربوطه مجاز به شلیک نبوده و با توجه به دستورالعمل‌ها و محدودیت‌های سامانه در تشخیص نوع اهداف و دوست از دشمن، شناسایی اهداف متخاصم و دستور شلیک تنها بر عهده شبکه پدافندی بوده است.


آخرین آمار کرونا در ایران تا هجدهم دی/ جان باختن ۱۰۳ بیمار دیگر کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته

از میان موارد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در نقاط مختلف کشورمان در ۲۴ ساعت اخیر، آزمایش ۶۳۶۰ تن دیگر مثبت شد تا به شمار مبتلایان «کووید-۱۹» اضافه شود؛ مبتلایانی که بسیاری شان بهبود یافته و مرخص شده‌اند، ولی هنوز برخی شان بستری هستند و حال ۴۷۴۵ تن از ایشان وخیم است.

بسته ویدیویی «تابناک»


سخنرانی بازرگان دو روز قبل از پیروزی انقلاب / زندگی خصوصی امام خمینی بدون روتوش / بازجویی ابراهیم یزدی از سپهبد رحیمی / جزئیات شلاق زدن سینماگران ایران / نحوه مومیایی کردن اجساد به روش مدرن و باستانی

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیوهایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و… است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.

پیمانه اقتصادی


رئیس جمهور: دلار ۱۷ هزار تومانی تبعات اقتصادی زیادی خواهد داشت/ پشت پرده افزایش قیمت دلار در هفته اخیر/ سومین مشتری بزرگ ایران از عراق نفت خریداری می‌کند/ سهم مالیات در بودجه ۱۴۰۰ چند درصد است؟

این پیمانه تیتر‌هایی همچون پیش بینی رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۱، حقیقی‌ها همچنان فروشنده، از بازار خودرو چه خبر؟ کره جنوبی اقدامی برای پرداخت بدهی به ایران نکرده است، موسس علی بابا ناپدید نشده، فقط آفتابی نمی‌شود و کاهش مالیات واحد‌های تولیدی و اصناف در سال آینده را در بر دارد.

آخرین تحولات خاورمیانه


گزارش «فوق‌ محرمانه» کمیته حقیقت‌یاب عراقی درباره ترور حاج‌ قاسم و ابومهدی/ هشدار وزیر دفاع عراق نسبت به جنگ داخلی/ بیانیه تروئیکای اروپایی علیه برنامه هسته‌ای ایران/استقبال مسکو از توافق آشتی کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس

گزارش «فوق‌محرمانه» کمیته حقیقت‌یاب عراقی درباره ترور حاج ‌قاسم و ابومهدی، هشدار وزیر دفاع عراق نسبت به جنگ داخلی، استقبال مسکو از توافق آشتی کشور‌های شورای همکاری خلیج فارس و مقابله پدافند هوایی سوریه با اهداف متخاصم در آسمان جنوب دمشق، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به بیانیه تروئیکای اروپایی علیه برنامه هسته‌ای ایران نیز اشاره کرد.


چرا تعدیل «وجه التزام غیرمتعارف و غیر منصفانه» غیر ممکن شد؟

آنچه امروزه به نام «وجه التزام» در قرارداد شرط می‌شود و در نتیجه آن، طرف ناقض متعهد می‌شود مبلغ معینی وجه به متعهدله پرداخت کند، دارای مستند قانونی است (ماده ۲۳۰ قانون مدنی)، اما فاقد تعریف مصرح در قوانین موضوعه است.

مرور روزنامه‌های پنجشنبه هجدهم دی


واکنش حسین شریعتمداری به اظهارات روحانی درباره آمریکا/آرایش نامناسب جامعه و بحران آلودگی هوا/درد مردم را نشنیدید آقای روحانی

پیام روحانی به بایدن، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برآورد فرار مالیاتی در کشور، روایت اختلافات هاشمی و مصباح، دزدی کره جنوبی از جیب ایرانیان، خروج جهانی از رکود در سال ۲۰۲۱، آیت الله هاشمی از اتهام اشرافی‌گری تا صبوری برابر منتقدان، پیروزی دموکرات‌ها در سنا و آخرین تلاش‌های ترامپ، انفجار تورم، در پی یک سیاست غلط! و سایه دلار بر بودجه ۱۴۰۰ از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده اند.

ادامه جنجال‌های انتخاباتی در آمریکا


آشوب کم سابقه در آمریکا با ورود طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره+ فیلم/درگیری نیرو‌های امنیتی و حامیان ترامپ در ساختمان کنگره / حمله ترامپ به پنس: او شجاعت لازم برای حفاظت از کشور را نداشت

وفاداران به دونالد ترامپ برای جلوگیری از تایید نتیجه آرای الکترال هر یک از ایالات‌ به موافقت اکثریت هر دو مجلس با اعتراض مطرح شده نیاز دارند. این در حالی است که دموکرات‌ها اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را در اختیار دارند. شماری از سناتور‌های جمهوری خواه همچون میت رامنی، سناتور ایالت یوتا نیز پیش از این اعلام کرده بودند با اعتراض‌ها به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری موافقت نخواهند کرد.

دو هزار و سیصد و چهلمین بسته ویژه خبری «تابناک»


یک ادعا در مورد جدی شدن کاندیداتوری رییسی / روایتی از دیدار آیت‌الله مصباح یزدی و رهبر انقلاب / خطر تکثیر آدم‌های شبه احمدی نژادی مشهود است؟

رصد‌خانه «تابناک» خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: اظهارات نماینده مجلس درباره طرح نابودی اسرائیل تا ۱۴۲۰ / همه مقصران و دست‌اندرکاران ترور شهید فخری‌زاده شناسایی شدند / روایتی از دیدار آیت‌الله مصباح یزدی و رهبر انقلاب و… رصد‌خانه امروز تابناک را تشکیل می‌دهند.

فوتو نیوز


سپاه پاسداران: ماجراجویی‌های تروریستی امریکا، اتفاق تلخ هواپیمای اوکراینی را رقم زد / روحانی: بر محاکمه مسببین حادثه هواپیمای اوکراینی اصرار داریم

حسن روحانی: ما همان روز هم گفتیم که مسببین باید در یک دادگاه عادلانه محاکمه شوند و امروز هم بر این موضوع اصرار داریم که حتما قوه قضاییه این کار را انجام می‌دهد و همه عاملان را محاکمه می‌کند. اگر قصور، اشتباه، هماهنگی و ناهماهنگی بوده، همه زوایای مساله باید روشن شود و مردم از آن مطلع شوند که چطور بوده است.


قدرت‌نمایی دوباره نولان روی پرده بزرگ با «تنت»

تازه‌ترین ساخته کریستوفر نولان از چنان قدرتی برخوردار است که با وجود اکران در اوج دوران شیوع کرونا، توانست سیلی از تماشاگران را به سالن‌های سینما بکشاند و هرچند به فروشی میلیارد دلاری نرسید، موفقیت چشمگیر داشت؛ اثری ۱۵۰ دقیقه‌ای که همه منتقدین درباره‌اش هم‌رای نیستند.

المانیتور نوشت


شروع غنی سازی ۲۰ درصدی توسط ایران، چگونه اسراییل را در موقعیت دشواری قرار داده است؟

با حکم رهبر ایران، غنی سازی با غنای ۲۰ درصد از سر گرفته می‌شود. یک مقام اسرائیلی می‌گوید: اسرائیل چندان شگفت زده نشده است. ایرانی‌ها به دقت جدول زمان بندی را ارزیابی می‌کنند و چه بسا به این نتیجه رسیده اند که تنها دو هفته مانده به خروج ترامپ از دفترش در برابر حملات آمریکا مصونیت پیدا کرده اند.

پیمانه اقتصادی


قیمت تخم مرغ از یارانه ۴۵۵۰۰ تومانی بیشتر شد / بورس یکدست قرمز در پایان هفته/ پیش‌بینی بانک جهانی از رشد اقتصادی ایران/ عقب‌نشینی نیویورک از اخراج شرکت‌های چینی

این پیمانه تیتر‌هایی همچون ارزش سهام عدالت و ارزش دارایکم چقدر شد؟ کاهش ۵۰ تومانی قیمت دلار، دلار در بازار جهانی عقب رفت، قیمت سکه کاهش یافت، طلای جهانی از صعود بازماند، نزدیک شدن نفت به ۵۴ دلار و زمان واریز یارانه دی‌ماه را در بر دارد.


دیوان عالی کشور به اختلاف نظرها درباره تعیین «وجه التزام» پایان داد

بر اساس نظر اکثریت اعضای هیأت عمومی دیوان عالی کشور، با توجه به ذیل ماده ۵۲۲ قانون مذکور و اطلاق ماده ۲۳۰ قانون مدنی، تعیین وجه التزام در تعهدات پولی، هرچند بیش از شاخص نرخ تورم اعلامی باشد، معتبر است، ولی دادگاه‌ها باید بر اساس توافق انجام شده رای صادر کنند.


خط قرمز مجلس روی ارز ۴۲۰۰ تومانی

با تصمیم کمیسیون تلفیق لایحه، بودجه ۱۴۰۰ محاسبات منابع دولت در سال آینده بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی نخواهد بود و مبنای دخل و خرج دولت نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان است؛ مصوبه‌ای که مجلس آن را شجاعانه و به نفع منابع عمومی معیشت، اشتغال و تولید می‌داند.

به بهانه افزایش نگرانی‌ها از شیوع ویروس جهش یافته


چرا کرونا، «این درد مشترک هرگز جدا جدا درمان نمی‌شود»؟!

به رغم شروع واکسیناسیون کووید ۱۹ در بسیاری از کشورها، احتمال ریشه کنی ویروس کرونا حالا کمرنگ‌تر از قبل شده است. شرایطی که یکی از دلایل رقم خوردنش، تلاش‌های پراکنده و نامنسجم بشر برای رهایی از این بلای مهیب است.

بسته ویدیویی «تابناک»


سفر آخرین شاه قاجار به انگلیس / آخرین حرف‌های هویدا در زندان: بی‌خبرم! / آزمایش میلگریم، آزمون فرمانبرداری / شهروندان آمریکا اولین قربانی اولین بمب هسته‌ای! / موبایل‌تان گم شود یا استخوان دست‌تان بشکند؟!

بسته ویدیویی «تابناک» مجموعه‌ای از ویدیوها عمدتاً متکی بر گزارش‌ها و تحلیل‌ها و ویدیوهایی درباره دیگر موضوعات فرهنگی، اقتصادی و… است که تماشایش را از دست داده‌اید؛ نگاهی دوباره و متفاوت به آنچه در این بستر می‌توان فرا گرفت.


آخرین آمار کرونا در ایران تا هفدهم دی/ شناسایی ۶۲۸۳ بیمار جدید کووید ۱۹ در کشور

از میان موارد مشکوک ابتلا به ویروس کرونا در نقاط مختلف کشورمان در ۲۴ ساعت اخیر، آزمایش ۶۲۸۳ تن دیگر مثبت شد تا به شمار مبتلایان «کووید-۱۹» اضافه شود؛ مبتلایانی که بسیاری شان بهبود یافته و مرخص شده‌اند، ولی هنوز برخی شان بستری هستند و حال ۴۷۸۰ تن از ایشان وخیم است.

خوانده می‌شوید


حذف دلار ۴۲۰۰ و رونمایی از دلار ۱۷۵۰۰ تومانی؛ نظر شما چیست؟

حذف یا ادامه تخصیص و تامین ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی این روز‌ها در صدر اخبار اقتصادی است؛ از یک سو کمیسیون تلفیق از تصمیم برای حذف این ارز و تعیین نرخ ۱۷۵۰۰ تومان به عنوان تک نرخی شدن دلار خبر می‌دهد و از سوی دیگر، رئیس جمهور معتقد است این تصمیم بدون تردید آثار و تبعات اقتصادی زیادی برای مردم خواهد داشت.

آخرین تحولات خاورمیانه


بیانیه پایانی نشست آشتی قطر و محور عربستان سعودی/برکناری مشاور نخست وزیر عراق به دلیل اظهارات علیه شهید سلیمانی/ تحریم۱۶ شرکت و یک فرد مرتبط با ایران از سوی آمریکا/ تمدید معافیت بغداد از تحریم‌های ایران

واکنش سازمان ملل به آشتی عربستان و قطر، برکناری مشاور نخست وزیر عراق به دلیل اظهارات علیه شهید سلیمانی، تحریم۱۶ شرکت و یک فرد مرتبط با ایران از سوی آمریکا و تمدید معافیت بغداد از تحریم‌های ایران از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به بیانیه پایانی نشست آشتی قطر و محور عربستان سعودی نیز اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =