تفاوت پردازنده های 32 و 64 بیتی اینتل

تفاوت پردازنده های 32 و 64 بیتی اینتل

سیستم های کامپیوتری- ویندوز های 32 بیتی- سی پی یو های 64 بیتی- سیستم های پردازنده ی 64 بیتی

اینتل یکی از بزرگ ترین کمپانی های طراحی و ساخت پردازنده های کامپیوتری به حساب می آید که دارای چندین خانواده و یا زیر شاخه می باشد. این کمپانی با توجه به سابقه ی درخشانی که دارد پردازنده ها و یا سی پی یو های کامپیوتری متنوعی را وارد بازار کرده و تحولی عظیم در سیستم های کامپیوتری ایجاد کرده است.

کمپانی اینتل در رقابت با کمپانی دیگری به نام ای ام دی می باشد که هر دو از این کمپانی ها در زمینه ی فعالیت های خود بسیار خبره و حرفه ای می باشند. در ادامه ی این متن می خواهیم سی پی یو و پردازنده های اینتل در گنجایش های 32 و 64 را با یک دیگر مقایسه کرده و مورد بررسی قرار دهیم.

پردازنده های 64 و 32 بیتی چه تفاوت و قابلیت هایی نسبت به یک دیگر دارند؟
اولین موضوع در بحث تفاوت میان پردازنده های 32 و 64 بیتی میزان سرعت و عکس العمل آن ها در سیستم است. در ساختار ویندوز های 32 بیتی، در واقع ظرفیت و آدرس های حافظه 32 بیت هستند.

مطالب مرتبط
لپ تاپ استوک چیست؟

داشتن حافظه ی 32 بیتی برای فردی که کار خاصی با آن انجام نمی دهد کافی است. این پردازنده به راحتی تا 4 گیگا بایت حافظه رم را می تواند آدرس دهی کند. توازن و هماهنگی بین سی پی یو و حافظه رم بسیار مهم است و برای عملکرد و هماهنگی بهتر سیستم می بایست این هماهنگی برقرار باشد.

در ویندوز یا سی پی یو های 64 بیتی آدرس های حافظه یا همان واحد های اطلاعاتی 64 بیتی می باشند. سی پی یو نیز در این مقیاس پردازش می کند. تفاوت این نوع سی پی یو با پردازنده های 32 بیتی در سازمان دهی این دو می باشد. پردازنده 64 بیتی به راحتی تا 1000 گیگا بایت رم را می توان سازمان دهی نماید. همچنین پردازنده های 64 بیتی به راحتی می توانند با قدرت بیشتر و حجم بالا تری از سیستم پردازنده های 32 بیتی را سازمان دهی نمایند.

در حالت کلی می توان گفت که سیستم های پردازنده ی 64 بیتی قدرت بالا تری نسبت به سیستم های پردازنده 32 بیتی دارند. از طرفی ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که وقتی سیستم شما دارای سیستم پردازنده ی 64 بیتی است در سرعت سیستم نیز تاثیر گذار می باشد و با سرعت بالا تری نیز عمل خواهد کرد. از طرفی نرم افزار های 32 بیتی در 64 بیتی نیز اجرا می شوند اما بر عکس این موضوع امکان پذیر نیست.

Simply put, a 64bit processor is more capable than a 32bit processor, because it can handle more data at once. … Here’s the key difference32bit processors are perfectly capable of handling a limited amount of RAM (in Windows, 4GB or less), and 64bit processors are capable of utilizing much more.Oct 15, 2019
Difference between 32bit and 64bit operating systems. … A 32bit system can access 232 memory addresses, i.e 4 GB of RAM or physical memory. A 64bit system can access 264 memory addresses, i.e actually 18-Quintillion GB of RAM. In short, any amount of memory greater than 4 GB can be easily handled by it.

درباره Hataw

همچنین ببینید

تفاوت پردازنده AMD vs intel تفاوت پردازنده AMD vs intel               AMD vs intel

تفاوت پردازنده AMD vs intel

تفاوت پردازنده ای ام دی و اینتل پردازنده های کامپیوتر- سی پی یو- ی سی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.