تفاوت بین رم و رام ROM vs RAM

تفاوت بین رم و رام ROM vs RAM

حافظه های رم و رام- سیستم های کامپیوتری- رم ها- حافظه ی رام

حافظه های رم و رام دو نوع حافظه ی کاملا متفاوت با یک دیگر می باشند که کم تر کسی است که فرق بین این دو حافظه را به صورت کم و بیش نداند. این دو حافظه در واقع در سیستم های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرد که از حافظه ی رم در گوشی های موبایل نیز استفاده می شود.

از رم و رام برای دسترسی به اطلاعاتی که در کامپیوتر ذخیره می شود و همچنین برای ذخیره ی اطلاعات در سیستم استفاده می شود.
هر سیستم کامپیوتری در قالب تعدادی از حافظه های فیزیکی در اختیار شما قرار می گیرند که شما بتوانید اطلاعات و داده های لازم را بر روی آن ها ذخیره نمایید. این حافظه ها معمولا در قالب چیپ هایی در کامپیوتر شما به منظور ذخیره سازی داده ها قرار دارند. در متن زیر توضیحاتی در مورد حافظه ی رم و رام آورده شده که گویای تفاوت بین این دو می باشد.

حافظه ی رم و رام چیست و چه تفاوت هایی با یک دیگر دارند؟
رم در واقع یکی از قسمت های اصلی سخت افزاری است که قادر است یک سری از نرم افزار های سیستمی را در خود ذخیره کرده و حفظ کند تا در صورت نیاز به آسانی و با سرعت این اطلاعات را در اختیار کاربر قرار دهد. رم ها حافظه های موقتی می باشند که تنها در زمان استفاده از سیستم و روشن بودن آن می توان به آن ها دسترسی داشت. با خاموش کردن سیستم اطلاعات نیز از بین خواهند رفت. رم ها دارای ظرفیت های مختلف از نظر نگهداری اطلاعات می باشند.

مطالب مرتبط
انواع گرافیک های AMD

امروزه رم ها دارای ظرفیت های دو، چهار، هشت، 32 و… در بازار موجود هستند. که هر چه ظرفیت بیشتری داشته باشند مسلما اطلاعات بیشتری را در خود جای می دهند.
حافظه های رام حافظه های فقط خواندنی می باشند. برای نوشتن داده از این نوع حافظه نمی توان استفاده نمود.

حافظه ی رام در واقع یک حافظه ی مهم و اصلی برای کامپیوتر محسوب می شود که از نوع دائمی نیز می باشد. این نوع حافظه محلی برای ذخیره ی اطلاعات اصلی کامپیوتر به هنگام استارت آپ و لود شدن می باشد که فضای لازم را برای این عملیات محیا می کند. حافظه ی رام به راحتی همانند یک سی دی و یا دی وی دی عمل می کند که از قبل اطلاعاتی بر روی آن قرار گرفته است و در سیستم از طریق رم خوانده می شود.

There is one major difference between a read-only memory (ROM) and a random-access memory (RAM) chip: ROM can hold data without power and RAM cannot. Essentially, ROM is meant for permanent storage, and RAM is for temporary storage.
Read-only memory, or ROM, is a form of data storage in computers and other electronic devices that can not be easily altered or reprogrammed. RAM is referred to as volatile memory and is lost when the power is turned off whereas ROM in non-volatile and the contents are retained even after the power is switched off.

درباره Hataw

همچنین ببینید

هارد چیست و چگونه کار می کند؟  هارد چیست و چگونه کار می کند؟

هارد چیست و چگونه کار می کند؟

هارد چیست و چگونه کار می کند؟ هارد دیسک- سخت افزار ها- خرید هارد دیسک …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.