انواع پردازنده های AMD

انواع پردازنده های ای ام دی AMD

شرکت ای ام دی – پردازنده های ای ام دی- سی پی یو های اینتل- سرعت پردازنده هایAMD ای ام دی

شرکت ای ام دی یکی از شرکت های بزرگ در زمینه ی ارائه و تولید پردازنده های کامپیوتری و لپ تاپ ها می باشد. شرکت ای ام دی و شرکت اینتل به طور دائم با یکدیگر از ابتدا رقابت داشتند و پردازنده های متفاوتی را وارد بازار می کردند. شرکت ای ام دی در ابتدای فعالیت خود و در سال های اول بیشتر پردازنده هایی را تولید می کرد که توسط شرکت های دیگر نظیر فیر چایلد طراحی شده بود.

طی چندین سال متوالی در این زمینه بالاخره فعالیت جدی خود را آغاز نمود و اولی پردازنده ای که توسط شرکت خود طراحی شده بود را وارد بازار کرد.

پردازنده های ای ام دی

پردازنده های شرکت ای ام دی شامل چندین طرح می باشند. اولین پردازنده پردازنده ی Am2900 بود که تقریبا یک پردازنده به شمار می رفت در صورتی که در واقعیت مجموعه ای از قطعات بود که می شد از ان برای ساخت یک پردازنده ی ماژولار 4 بیت استفاده نمود. مدتی بعد نیز پردازنده ی am9080 را تولید نمود که کپی شده از ریز پردازنده ی اینتل بود.

مطالب مرتبط
هارد چیست و چگونه کار می کند؟

دومین پردازنده ی این شرکت با نام am286 تولید شد که کپی شده از پردازنده ی 80386 اینتل بود. شایان ذکر است که اگرچه تراشه ی ای ام دی از لحاظ ساختاری با تراشه ی اینتل تفاوت چندانی نداشت اما دارای یک امتیاز و مزیت بزرگ نسبت به اینتل بود. این مزیت و امتیاز سرعت کلاک بالا تر آن بود. سرعت پردازنده ی 80286 اینتل 12.5 مگا هرتز بود اما سرعت کلاک AM286 ای ام دی به 20 مگا هرتز نیز می رسید.

اخرین پردازنده ای که توسط کپی از اینتل توسط ای ام دی صورت گرفت AMD 5X86 و AM486 بوده است. پس از آن اولین پردازنده ی ای ام دی به نام X86 وارد بازار شد. این پردازنده به طور کامل توسط خود شرکت ای ام دی طراحی شده بود.
پردازنده هایی که شرکت ای ام دی طراحی کرده و وارد بازار می کرد از نظر سرعت نسبت به پردازنده های اینتل بسیار کار آمد بود. سرعت پردازنده های ای ام دی بسیار بالا می باشد.

از طرفی قیمت پردازنده هایی که شرکت ای ام دی طراحی کرده است به نسبت سی پی یو های اینتل در بعضی از موارد پایین تر است. البته باید گفت که بعضی از پردازنده های ای ام دی ممکن است گران تر بوده و یا حتی قیمت یکسانی داشته باشند.

The best AMD processors at a glance
 • The best entry-level AMD processor: Ryzen 3 3200G.
 • The best midrange AMD processor: Ryzen 5 3600.
 • The best high-end AMD processor: Ryzen 7 3700X.
 • The most powerful AMD processor: Ryzen 9 3900X.
مطالب مرتبط
انواع رم RAM

درباره Hataw

همچنین ببینید

تفاوت پردازنده AMD vs intel تفاوت پردازنده AMD vs intel               AMD vs intel

تفاوت پردازنده AMD vs intel

تفاوت پردازنده ای ام دی و اینتل پردازنده های کامپیوتر- سی پی یو- ی سی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.